неділя, 26 січня 2014 р.

«Соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві»


Загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, є одним із п”яти видів державного соціального страхування. Страхування від нещасного випадку є однієюз найважливіших складових державної політики у сфері соціального захисту населення. Донедавна соціальний захист працівників, потерпілих від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, передбачався законодавством про охорону праці. Соціальний захист потерпілих забезпечувався підприємствами за кошти відповідних підприємств.
З переходом України до ринкових відносин, існування застарілої системи соціального забезпечення (коли заподіяну на виробництві шкоду працівнику відшкодовував власник) і закриття великої кількості підприємств, призвели до зростання заборгованості перед потерпілими на виробництві, безробітними, пенсіонерами. Тому 1 квітня 2001 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання”. З цього часу розпочав свою роботу Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України і його робочі органи – обласні управління та його відділення.
В основу створення Фонду покладено принцип справедливості при сплаті страхових внесків. Така система соціального забезпечення потерпілих має глибоко гуманні корені, передбачаючи відповідальність роботодавця перед найманим працівником. Разом з цим, підвищується статус найманого працівника, оскільки відтепер він захищений спільним капіталом усіх роботодавців. Фактично, Фонд створений та діє за принципом «один за всіх та всі за одного».
Основними завданнями Фонду є проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаними умовами праці, відновлення здоров’я та працездатності потерпілих на виробництві, відшкодування шкоди, пов’язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.
  До створення Фонду, до речі, виплати потерпілим на виробництві підприємствами проводились із значною затримкою, а половина громадян їх не отримували роками.. Новостворена структура успішно справляється з погашенням боргів із відшкодування матеріальної та моральної шкоди застрахованим особам і членам їх сімей, сьогодні ці виплати здійснюються своєчасно та в повному обсязі.
Робочим органом Фонду в м. Чернігові є відділення виконавчої дирекції Фонду. Відділення обслуговує територію міста Чернігова, Чернігівського та Ріпкинського районів У структурі відділення є відділ по роботі з роботодавцями, на обліку якого 11,938 тисяч страхувальників, які використовують найману працю. Щороку кількість платників збільшується та зростають обсяги надходжень, що дає змогу своєчасно проводити страхові виплати потерпілим на виробництві. Також є  відділ відшкодування шкоди потерпілим, відділ організації профілактики нещасних випадків на виробництві та інші. 
На даний час відповідно до законодавства за рахунок коштів Фонду виплачуються пенсії, оплата лікарняних потерпілим, одноразова допомогу в разі стійкої втрати працездатності, яка розраховується в розмірі середньомісячного  заробітку людини за кожний відсоток втрати професійної працездатності, але не більше 17-ти граничних прожиткових мінімумів (1218,00 грн) для працездатної особи, з яких сплачується єдиний внесок (наприклад, якщо середня заробітна плата робітника складала 1000,00 гривень і він втратив 20 % працездатності , то при настанні нещасного випадку на виробництві він отримає одноразову допомогу в розмірі 1000,00 х 20=20000,00 грн., якщо його заробітна плата була 5000 гривень, він повинен був би отримати одноразову допомогу в розмірі 5000,00х20=100 000 гривень, але, дивлячись на обмеження, він отримає 17х1218,00=82 824 гривень), Також Фондом здійснюються виплати сім”ї у разі смерті потерпілого та при втраті годувальника (виплату отримують діти загиблих до досягнення повноліття, або до закінчення їми навчального закладу, пенсійного віку батьки та особи, які були на утриманні у загиблого на виробництві). Крім цього травмована людина кожний місяць отримує щомісячну страхову виплату, яка компенсує частину втраченого заробітку людини (це як частина зарплати). Якщо працівник внаслідок нещасного випадку на виробництві серйозно травмований і це потребує лікування у лікувальному закладі, протезування, реабілітації після травми у санаторно-курортному закладі, Фонд теж компенсує ці витрати в розмірі, передбаченому законодавством. Якщо людині, яка травмувалася на виробництві, визначений постійний прийом ліків, Фонд забезпечує іі направленням, згідно якого потерпілий на виробництві отримує відповідні препарати безкоштовно в аптечному закладі.  Якщо людина, в разі нещасного випадку на виробництві втратила ногу, руку, око, зуби, або слух та має потребу в забезпеченні протезно-ортопедичними виробами, колясками та іншими технічними засобами реабілітації і відновлення цих втрат визначено медико-соціальною комісією, то Фонд соціального страхування на виробництві бере на себе оплату всіх витрат, пов”язаних із цим.  На сьогодні всім інвалідам, які мають у користуванні автомобілі, відділенням виплачується грошова компенсація на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів, а тим інвалідам, які поки що не отримали автомобілі, виплачується грошова компенсація на транспортне обслуговування.
Для розрахунків всіх цих, а також інших соціальних виплат береться заробітна плата, яка офіційно була нарахована потерпілому протягом 6 місяців до настання нещасного випадку. І, по – людськи, шкода працюючих, які втратили здоров’я внаслідок нещасних випадків на виробництві, яким доводиться нараховувати виплати із середньої зарплати 300 та 460 гривень, так як ,чим менше заробітна плата, тим менше всі види виплат, на які може розраховувати потерпілий .
Тому дуже важливо для найманого працівника бути офіційно оформленим на робочій посаді і не приховувати свої доходи. Вже тривалий час актуальною темою, яка, на жаль, і сьогодні стоїть дуже гостро, у нашій державі є легалізація виплати заробітної плати, виведення її з „тіні”. Можна навести багато прикладів існування цієї проблеми, але навіть не глибокий аналіз відносин роботодавців з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві дає можливість зрозуміти які втрати несе суспільство і чим це обертається для окремих громадян або їхніх сімей.
Для забезпечення людини праці безпечними умовами, відділ профілактики нещасних випадків Фонду проводить профілактичну роботу на підприємствах по недопущенню нещасних випадків. Ця робота включає в себе перевірку підприємств, надання консультацій, методичної та практичної  допомоги страхувальникам. Результатом проведеної роботи є поступове зниження виробничого травматизму на підприємствах-страхувальниках відділення.
Робота Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання направлена на те, щоб умови праці на підприємствах всіх форм власності ставали більш безпечними, а працівники та їх сім”ї були більш захищеними, а у разі настання нещасного випадку допомога була вчасною та ефективною.

Немає коментарів:

Дописати коментар